Refurb Grohe Precision 250 Square HP Rear-Fed Concealed Chrome Thermostatic Shower System (813EN)
Precision thermostat paired with the Rapido SmartBox universal rough-in box for a concealed installation. Grohe TurboStat technology ensures a constant supply of water at the perfect temperature, while water saving technology reduces water and energy consumption without compromising on performance. Grohe SafeStop button, set at 38°C, to disallow scalding (optional Grohe SafeStop Plus for an additional limit of 43°C). Control flow easily with Grohe AquaDimmer that directs water while simultaneously setting the volume. 250 x 250mm head shower, with 380mm arm, provides a soft and relaxing rain spray. 110 x 110mm hand shower provides 2 x sprays: soothing rain and a powerful, focused jet via the Grohe SmartSwitch diverter. Supplied with holder, shower outlet and 1500mm hose with TwistStop design. Grohe DreamSpray technology ensures an even flow from every SpeedClean silicone nozzle. Durable, easy to clean, long life finish. Installation of the trim is swift and easy, due to Grohe FastFixation, which reduces the risk of leaks due to a locking system, covered escutcheon and shaft sealing.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.6Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Control
- 1 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Set Water Temperature Instantly with TurboStat
View all: Grohe Showers
Precision thermostat paired with the Rapido SmartBox universal rough-in box for a concealed installation. Grohe TurboStat technology ensures a constant supply of water at the perfect temperature, while water saving technology reduces water and energy consumption without compromising on performance. Grohe SafeStop button, set at 38°C, to disallow scalding (optional Grohe SafeStop Plus for an additional limit of 43°C). Control flow easily with Grohe AquaDimmer that directs water while simultaneously setting the volume. 250 x 250mm head shower, with 380mm arm, provides a soft and relaxing rain spray. 110 x 110mm hand shower provides 2 x sprays: soothing rain and a powerful, focused jet via the Grohe SmartSwitch diverter. Supplied with holder, shower outlet and 1500mm hose with TwistStop design. Grohe DreamSpray technology ensures an even flow from every SpeedClean silicone nozzle. Durable, easy to clean, long life finish. Installation of the trim is swift and easy, due to Grohe FastFixation, which reduces the risk of leaks due to a locking system, covered escutcheon and shaft sealing.
- Suitable for High Pressure Water Systems Only
- Delivers 7.6Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Control
- 1 Year Guarantee
- Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop
- Fixed Head
- Single-Spray Pattern Shower Head
- Set Water Temperature Instantly with TurboStat
View all: Grohe Showers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Concealed |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied. Fixings Not Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 70 °C |
| Max. Shower Flow Rate | 8.6 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Min. Shower Flow Rate | 7.6 Ltr/min |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Mixer Type | Thermostatic |
| Model Name | Precision 250 Square |
| Model No | 34882000 |
| No. of Outlets | Dual Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 180 mm |
| Product Depth | 511 mm |
| Product Height | 251 mm |
| Product Type | Shower System |
| Product Width | 250 mm |
| Range Name | Precision |
| Shower Head Shape | Square |
| Shower Head Size | 250 mm |
| Shower Product Type | Mixer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Thermostatic Temperature Control with Adjustable Max. Temperature Stop |
| Total Product Weight | 6765 g |
| Water Failure Shutdown | Automatic Water Failure Shutdown |
Product Contents
Concealed thermostatic shower mixer (for 2 x outlets) with integrated shut off/diverter valve, universal rough-in box (1/2"), head shower set including horizontal shower arm, hand shower, shower outlet elbow (1/2") with holder and 1.5m shower hose.