Refurb Franke Logos Top Lever Mono Mixer Kitchen Tap Chrome (518LT)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Modern, sleek top-lever monobloc mixer. Supplied with perlator for champagne-like water flow. Chrome polish finish.
- Single Lever
- 35mm Ceramic Cartridge
- Surface Mounted with Single Spout
- Modern Minimal Design
- Built-In Aerator
- Suitable for High Pressure Systems
- 1 Year Guarantee
View all: Franke Kitchen Mixer Taps
Modern, sleek top-lever monobloc mixer. Supplied with perlator for champagne-like water flow. Chrome polish finish.
- Single Lever
- 35mm Ceramic Cartridge
- Surface Mounted with Single Spout
- Modern Minimal Design
- Built-In Aerator
- Suitable for High Pressure Systems
- 1 Year Guarantee
View all: Franke Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Built-In Aerator |
| Brand | Franke |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Connection Type | G 1/2" |
| Construction Material (Kitchens) | Chrome-Plated Brass |
| Control Type | Ceramic Disc Control |
| Gravity Fed Systems | Not Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Height To Spout | 130 mm |
| Hose Bore Size | 10 mm |
| Hose Diameter | 12 mm |
| Hose Length | 550 mm |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Connector |
| Kitchen Item Finish | Polished |
| Kitchens Design Type | Modern Minimal Design |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Model Name | Logos |
| Model No | 115.0567.658 |
| Mount Type | Surface Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 50 mm |
| Product Height | 175 mm |
| Product Type | Top Lever Mono Mixer Kitchen Tap |
| Product Width | 55 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spout Reach | 208 mm |
| Spout Type | Single Spout |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Single Lever |
| Tap Style | Mono Mixer |
| Valve Type | 35mm Ceramic Cartridge |
| z4 - EU Manufacturer Name | San Marco Rubinetteria S.r.l. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Via Carducci, 10, Via Dante Alighieri, 35, Pray, Province of Biella, 13867, Italy |
Product Contents
Tap, fittings and tails.