Refurb Franke Ascona Sink-Mounted Mono Mixer Kitchen Tap Chrome (235AV)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Franke ascona mono mixer kitchen tap. Chrome-plated brass.
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- Ceramic Disc Valves
- Surface Mounted with Swivel Spout
- Modern Design
- Built-In Aerator
- Suitable for High Pressure Systems
- 1 Year Guarantee
- Perlator Mixes Air Into Water to Give Champagne-Like Flow
- Ceramic Disc
View all: Franke Kitchen Mixer Taps
Franke ascona mono mixer kitchen tap. Chrome-plated brass.
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- Ceramic Disc Valves
- Surface Mounted with Swivel Spout
- Modern Design
- Built-In Aerator
- Suitable for High Pressure Systems
- 1 Year Guarantee
- Perlator Mixes Air Into Water to Give Champagne-Like Flow
- Ceramic Disc
View all: Franke Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Built-In Aerator |
| Brand | Franke |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Connection Type | G 1/2" |
| Construction Material (Kitchens) | Chrome-Plated Brass |
| Control Type | Double Lever Control |
| Gravity Fed Systems | Not Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Height To Spout | 273 mm |
| Hose Bore Size | 8 mm |
| Hose Diameter | 10 mm |
| Hose Length | 365 mm |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Braided Tap Connectors |
| Kitchen Item Finish | Polished |
| Kitchens Design Type | Modern Design |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Model Name | Ascona |
| Model No | 115.0250.635 |
| Mount Type | Surface Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 49 mm |
| Product Height | 398 mm |
| Product Type | Sink-Mounted Mono Mixer Kitchen Tap |
| Product Width | 104 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Spout Reach | 216 mm |
| Spout Type | Swivel Spout |
| Standard | EN 200. |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Dual Lever |
| Tap Style | Mono Mixer |
| Valve Type | Ceramic Disc Valves |
| z4 - EU Manufacturer Name | San Marco Rubinetteria S.r.l. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Via Carducci, 10, Via Dante Alighieri, 35, Pray, Province of Biella, 13867, Italy |
Product Contents
Tap, flexible hose and fixings.