Refurb Evolution RAGEBLADE355DIAMOND Masonry Diamond Turbo Blade 355mm x 25.4mm (592LT)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Offers reliable cutting for tiles, stone, and masonry. Its diamond-tipped construction ensures precision and long-lasting performance for heavy-duty applications. For use with Evolution chop saws (dry use only).
- For Chop Saws
- For General Masonry, Paving Bricks, Hard Sandstones, Kerbs & Lintels
- Sintered
- For Dry Use Only
- For Use with Evolution Saws
- Size Fits a Range of Compatible Tools
- Diamond-Tipped Blade for Clean Cuts
View all: Evolution Diamond Blades
Offers reliable cutting for tiles, stone, and masonry. Its diamond-tipped construction ensures precision and long-lasting performance for heavy-duty applications. For use with Evolution chop saws (dry use only).
- For Chop Saws
- For General Masonry, Paving Bricks, Hard Sandstones, Kerbs & Lintels
- Sintered
- For Dry Use Only
- For Use with Evolution Saws
- Size Fits a Range of Compatible Tools
- Diamond-Tipped Blade for Clean Cuts
View all: Evolution Diamond Blades
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 355 mm |
| Blade Thickness | 3.2 mm |
| Brand | Evolution |
| Circular Blade Type | Diamond Turbo Blade |
| Compatible Tool Type | Chop Saws |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Disc Bore Size | 25.4 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. RPM | 4300 rpm |
| Model Name | RAGEBLADE355DIAMOND |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Packaging Recyclability Information | Card/Paper Packaging – Suitable for Kerbside Recycling |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Diamond Turbo Blade |
| Suitable Cutting Application | Masonry |
| Suitable Sawing Material | General Masonry, Paving Bricks, Hard Sandstones, Kerbs & Lintels |
| Wet or Dry Use | Dry Use Only |
| z1 - UK Manufacturer Name | EVOLUTION POWER TOOLS LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Venture One, Longacre Close, Holbrook Industrial Estate, S20 3FR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | EVOLUTION POWER TOOLS LTD |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Evolution Power Tools SAS, 61 Avenue Lafontaine, Bordeaux, Carbon-Blanc, 33560, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/ |