Refurb Evolution R225DWS-T 225mm Electric Telescopic Drywall Sander 220V-240V (379AM)
Compact drywall sander features extendable handle and pivoting head for comfortable sanding on walls and ceilings. Length can be adjusted from 1.45m to 1.65m. Includes interchangeable circular and triangular heads for versatile sanding in corners and edges. Efficient dust extraction and built-in LED lighting help to provide a clean, professional finish. Supplied with carry case.
- 750W
- 6-Speed
- Disc Diameter: 225mm
- Wing Nut Fixing
- Handle Length: 1150mm
- Without Dust Extraction Facility
- Cable Length: 4m
- Replaceable Brushes
View all: Evolution Drywall Sanders
Compact drywall sander features extendable handle and pivoting head for comfortable sanding on walls and ceilings. Length can be adjusted from 1.45m to 1.65m. Includes interchangeable circular and triangular heads for versatile sanding in corners and edges. Efficient dust extraction and built-in LED lighting help to provide a clean, professional finish. Supplied with carry case.
- 750W
- 6-Speed
- Disc Diameter: 225mm
- Wing Nut Fixing
- Handle Length: 1150mm
- Without Dust Extraction Facility
- Cable Length: 4m
- Replaceable Brushes
View all: Evolution Drywall Sanders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Evolution |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 4 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 4.3 kg |
| Dust Extraction Port Diameter | 32 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Length | 1150 mm |
| Hose Length | 4 m |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Length | 1650 mm |
| Model No | R225DWS-T |
| No Load Speed | 800-1700 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Paper Fastening Type | Wing Nut Fixing |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 750 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220V-240 V |
| Product Type | Telescopic Drywall Sander |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Sanding Disc Diameter | 225 mm |
Product Contents
Wall sander, round discs (6), triangle discs (6), hose connector, carbon brush (2), allen key(S5 and S), extraction hose, auxiliary D handle, triangle sanding head and carry bag.