Refurb Evolution R225DWS-T 225mm  Electric Telescopic Drywall Sander 220V-240V
Evolution
Refurb Evolution R225DWS-T 225mm Electric Telescopic Drywall Sander 220V-240V (379AM)
  • 750W
  • 6-Speed
  • Disc Diameter: 225mm
  • Wing Nut Fixing
  • Handle Length: 1150mm
  • Without Dust Extraction Facility
  • Cable Length: 4m
  • Replaceable Brushes
More Info
View all: Evolution Drywall Sanders
Check stock in your local store
Fulfilment options
  • 750W
  • 6-Speed
  • Disc Diameter: 225mm
  • Wing Nut Fixing
  • Handle Length: 1150mm
  • Cable Length: 4m
  • Replaceable Brushes
More Info
You may also like:
Specification
BrandEvolution
BrushlessBrushed
Carry Case/Bag IncludedYes
ConditionRefurbished
Corded Tool Weight4.3 kg
Dust Extraction Port Diameter32 mm
Green starExtending product lifecycles
Handle Length1150 mm
Hose Length4 m
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Maximum Length1650 mm
Model NoR225DWS-T
No Load Speed800-1700 rpm
Pack Size1
Paper Fastening TypeWing Nut Fixing
Pieces in Pack/Case1
Plug IncludedIncludes Plug.
Power Output (Watts/Kw)750 W
Power SupplyElectric
Power Voltage Supply220V-240 V
Product TypeTelescopic Drywall Sander
Sanding Disc Diameter225 mm