Refurb Evolution 004-0011 2 x 700mm Circular Saw Guide Rail (591EA)
Guide rail set with 2 x 700mm aluminium sections, forming a 1.4m track for straight, accurate cuts. Designed for use with most circular saws that accept track guidance. Features self-aligning connectors for quick setup and anti-slip strips with rail clamps for a secure grip. Ideal for cutting 4ft sheet materials such as plywood and MDF. Compact design and durable carry bag ensure easy storage and transport.
- Aluminium Construction
- Splinter Guard Not Supplied
- Total Assembled Length: 1.4m
- Self-Aligning Connectors
- Anti-slip Base
- Ideal for 4' Sheet Materials
View all: Evolution Circular Saw Guides
Guide rail set with 2 x 700mm aluminium sections, forming a 1.4m track for straight, accurate cuts. Designed for use with most circular saws that accept track guidance. Features self-aligning connectors for quick setup and anti-slip strips with rail clamps for a secure grip. Ideal for cutting 4ft sheet materials such as plywood and MDF. Compact design and durable carry bag ensure easy storage and transport.
- Aluminium Construction
- Splinter Guard Not Supplied
- Total Assembled Length: 1.4m
- Self-Aligning Connectors
- Anti-slip Base
- Ideal for 4' Sheet Materials
View all: Evolution Circular Saw Guides
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Evolution |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Compatibility | Evolution R185CCSX-li, R185CCSX, R185CCSX+, Erbauer ERB690CSW; Festool RHK55EQ and HK85EB |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Label Info 4: Supplementary Label Info | N |
| Label Info 5: Hazardous Chemical Content | N |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | 004-0011 |
| No. of Rails Included | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pack Type | Single |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Thickness | 11.5 mm |
| Product Type | Circular Saw Guide Rail |
| Product Width | 190 mm |
| Rail Length | 700 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Evolution Power Tools |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Venture One, Longacre Close, Holbrook Industrial Estate, Sheffield , South Yorkshire, S20 3FR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customer.services@evolutionpowertools.com |
Product Contents
700mm track sections (2), quick-adjust track clamp (2), self-aligning track connector bar (2), hex key (3mm) and carry bag (1430mm).