Refurb Essentials Vigote Pull-Out Bin Anthracite 64Ltr (612AX)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Robust, high quality, side-mounted pull-out bin features 3 internal containers with covers, which hide waste and can also be used as shelves for storing small items. Includes an integrated handle for easy emptying.
- Fits: Wide Cabinets
- Anthracite Construction
- Fixes to Side of Cabinet
- Min. Base Cabinet Size: 500mm
- Easy to Clean, Use & Maintain
View all: Essentials Kitchen Bins
Robust, high quality, side-mounted pull-out bin features 3 internal containers with covers, which hide waste and can also be used as shelves for storing small items. Includes an integrated handle for easy emptying.
- Fits: Wide Cabinets
- Anthracite Construction
- Fixes to Side of Cabinet
- Min. Base Cabinet Size: 500mm
- Easy to Clean, Use & Maintain
View all: Essentials Kitchen Bins
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Colour | Anthracite |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Litre Capacity | 64 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Vigote |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 484 mm |
| Product Height | 500 mm |
| Product Type | Pull-Out Bin |
| Product Width | 484 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
3 x containers, ABS frame, ABS cover and steel runner.