Refurb Essentials 500W Electric Portable Oil-Filled Radiator White (635AH)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Portable oil-filled radiator with adjustable mechanical thermostat control and tip-over safety switch. Suitable for domestic and office environments.
- 1 Year Guarantee
- 1 Heat Setting
- Overheat Protection
- Mechanical Control
- Portable
View all: Essentials Heaters
Portable oil-filled radiator with adjustable mechanical thermostat control and tip-over safety switch. Suitable for domestic and office environments.
- 1 Year Guarantee
- 1 Heat Setting
- Overheat Protection
- Mechanical Control
- Portable
View all: Essentials Heaters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Essentials |
| Cable Length | 1.6 m |
| Calc - Heater Product Type | Oil-Filled Radiator |
| Colour | White |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Heating) | Metal & Plastic |
| Fitting Type | Freestanding |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Fuel Type | Electric |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Heater Fitting Type | Portable |
| IP Rating | IPX0 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | CYPA-5 |
| Overheat Protection | Overheat Protection |
| Overload Protection | Overload Cut-Out |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Indicator | Power Indicator |
| Power Options | Plug-In |
| Power Output (Watts/Kw) | 500 W |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 135 mm |
| Product Height | 380 mm |
| Product Type | Oil-Filled Radiator |
| Product Width | 250 mm |
| Programme Facility | Non-Programmable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Range (Heating) | 0 - 50 °C |
| Total Product Weight | 3 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |