Refurb Erbauer ERT1026GBC 36V Li-Ion EXT Brushless Cordless Brush Cutter & Grass Trimmer - Bare (773AM)
Cordless 2-in-1 brush cutter and grass trimmer with brushless motor offers enhanced battery efficiency, performance and tool life. Versatile design with a 38cm cutting width for precise trimming and 25cm steel tri-blade ideal for clearing dense vegetation. Grass trimmer features Tecomec quick line replacement spool with easy wind technology. Includes 2mm twisted nylon line which can be released quickly by simply tapping on the ground to bump the feed. Compatible with the Erbauer EXT dual voltage battery (sold separately).
- Line & Blade Heads
- Loop Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Grass Trimmers
Cordless 2-in-1 brush cutter and grass trimmer with brushless motor offers enhanced battery efficiency, performance and tool life. Versatile design with a 38cm cutting width for precise trimming and 25cm steel tri-blade ideal for clearing dense vegetation. Grass trimmer features Tecomec quick line replacement spool with easy wind technology. Includes 2mm twisted nylon line which can be released quickly by simply tapping on the ground to bump the feed. Compatible with the Erbauer EXT dual voltage battery (sold separately).
- Line & Blade Heads
- Loop Handle
- Without Edging Facility
- Straight Shaft
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Grass Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Brushcutter |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Brushcutter / Trimmer Head Type | Line & Blade Heads |
| Brushcutter / Trimmer Shaft Length | 173 cm |
| Brushcutter/Trimmer Line/Blade Diameter | 2 mm |
| Brushless | Brushless |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Width | 38 cm |
| Edging Facility | Without Edging Facility |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Loop Handle |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | ERT1026GBC |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 36 V |
| Product Length | 173 cm |
| Product Type | Brush Cutter & Grass Trimmer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Tool Weight without Battery | 3.5 kg |
| Vibration Level | 2.4 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |