Refurb Erbauer ERS1100 1100W Electric Reciprocating Saw 220-240V (865FC)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
2-stage pendulum-action reciprocating saw suitable for metal and wood applications. Features overcurrent protection for user safety and variable shoe position to suit the job at hand.
- Variable Speed
- Tool-Free Blade Change
- Variable-Position Shoe
- All-Metal Gearbox
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- LED Work Light
- No Brake
- Fan-Cooled Motor
- Rubber Overmould Grip
View all: Erbauer Reciprocating Saws
2-stage pendulum-action reciprocating saw suitable for metal and wood applications. Features overcurrent protection for user safety and variable shoe position to suit the job at hand.
- Variable Speed
- Tool-Free Blade Change
- Variable-Position Shoe
- All-Metal Gearbox
- Non-Replaceable Carbon Brushes
- LED Work Light
- No Brake
- Fan-Cooled Motor
- Rubber Overmould Grip
View all: Erbauer Reciprocating Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Shoe Positions | Variable-Position Shoe |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 2.5 m |
| Capacity Steel | 12 mm |
| Capacity Wood | 300 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 3.2 kg |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | ERS1100 |
| No Load Speed | 0-2900 spm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1100 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Length | 470 mm |
| Product Type | Reciprocating Saw |
| Stroke Length | 29 mm |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
ERS1100, 2 x long wood blades, a long metal blade and a carry case.