Refurb Erbauer ERI1111ROU 18V Li-Ion EXT 1/4" Brushless Cordless Palm Router - Bare (584EG)
Erbauer EXT 18V palm router features V2 brushless motor to deliver optimal power and results. Variable speed control enables use on a variety of delicate or demanding materials, including hardwood, and the compact size provides excellent manoeuvrability. Smooth rack-and-pinion depth adjustment offers fine-tuned, accurate depth control and advanced electronic control ensures reliability and safety. Also includes a convenient LED worklight for precise, shadow-free routing, even in low-light conditions. Dust extraction maintains a clear workspace and improves visibility, and the integrated dust extraction adaptor can be used with a compatible vacuum.
- 7-Speed Variable
- Parallel Fence
- Dust Extraction Facility
- Spindle Lock
- Depth Adjustment
- Soft Start
- Variable Speed
- Supplied With Fixed Base
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Routers
Erbauer EXT 18V palm router features V2 brushless motor to deliver optimal power and results. Variable speed control enables use on a variety of delicate or demanding materials, including hardwood, and the compact size provides excellent manoeuvrability. Smooth rack-and-pinion depth adjustment offers fine-tuned, accurate depth control and advanced electronic control ensures reliability and safety. Also includes a convenient LED worklight for precise, shadow-free routing, even in low-light conditions. Dust extraction maintains a clear workspace and improves visibility, and the integrated dust extraction adaptor can be used with a compatible vacuum.
- 7-Speed Variable
- Parallel Fence
- Dust Extraction Facility
- Spindle Lock
- Depth Adjustment
- Soft Start
- Variable Speed
- Supplied With Fixed Base
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Routers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Routers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Collet Size | 1/4" |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Collet Size | 6 mm |
| Max. Plunge Stroke | 43 mm |
| Model No | ERI1111ROU |
| No Load Speed | 15,000-31,000 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Palm Router |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 1.33 kg |
Product Contents
ERI1111ROU, parallel guide (steel), dust extraction adaptor (clear plastic) and locking knob, template guide (steel), spanner, big locking knob, roller guide assembly, dust shield, collet (EU 6mm/UK 1/4") and vacuum adaptor.