Refurb Erbauer ERI1094IPD 18V Li-Ion EXT Brushless Cordless Elite Impact Driver - Bare (835EX)
Erbauer EXT 18V Elite impact driver featuring V2 brushless motor, delivering 240Nm of torque for excellent performance during demanding fastening tasks. Built for professionals demanding precision and efficiency, with power and speed ideal for driving large screws, bolts and dense materials with ease. Ultra-compact size and manoeuvrability facilitate use in tight spaces and overhead work. Also features 3 torque settings, variable speed trigger for smooth and precise speed control, and self-tapping screw and finish modes to prevent screws from being stripped in metal sheet applications for flawless results. One-hand collet allows easy single-handed bit insert, and the triple LED worklight provides optimal visibility in dark working areas. M3-M12 bolt capacity.
- Max. Torque: 240Nm
- 1/4" Hex Tool Holder
- 3-Speed Variable
- Fan-Cooled Motor
- Aluminium Alloy Gearbox Housing
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Impact Drivers
Erbauer EXT 18V Elite impact driver featuring V2 brushless motor, delivering 240Nm of torque for excellent performance during demanding fastening tasks. Built for professionals demanding precision and efficiency, with power and speed ideal for driving large screws, bolts and dense materials with ease. Ultra-compact size and manoeuvrability facilitate use in tight spaces and overhead work. Also features 3 torque settings, variable speed trigger for smooth and precise speed control, and self-tapping screw and finish modes to prevent screws from being stripped in metal sheet applications for flawless results. One-hand collet allows easy single-handed bit insert, and the triple LED worklight provides optimal visibility in dark working areas. M3-M12 bolt capacity.
- Max. Torque: 240Nm
- 1/4" Hex Tool Holder
- 3-Speed Variable
- Fan-Cooled Motor
- Aluminium Alloy Gearbox Housing
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Impact Drivers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Impact Drivers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | EXT |
| Bolt Capacity | M12 |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Chuck Capacity | 1/4" |
| Chuck Type | Hex Tool Holder |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-1700/3400/4000 bpm |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 240 Nm |
| Model No | ERI1094IPD |
| No Load Speed | 0-1200/2300/3800 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 128.2 mm |
| Product Type | Elite Impact Driver |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Tool Weight without Battery | 1100 g |
Product Contents
ERI1094IPD and belt clip.