Refurb Erbauer ERI1089RSP 18V Li-Ion EXT Brushless Cordless Reciprocating Saw - Bare (477EY)
Compact Erbauer EXT 18V reciprocating saw featuring V2 brushless motor, delivering up to 30% faster speed than the previous model, and up to 40% less vibration, to ensure smooth, comfortable operation. High and auto modes allow the saw to adapt speeds effortlessly to various applications, and the 2-stage pendulum action provides precision cutting in diverse materials. Tool-free blade system and shoe adjustment enable seamless adjustments, for quick and easy set-up. Also includes integrated LED worklight to brighten dark workspaces, and a rafter hook for convenient storage whilst working.
- Variable Speed
- Tool-Free Blade Change
- Variable-Position Shoe
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- Aluminium Gearbox Housing
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Reciprocating Saws
Compact Erbauer EXT 18V reciprocating saw featuring V2 brushless motor, delivering up to 30% faster speed than the previous model, and up to 40% less vibration, to ensure smooth, comfortable operation. High and auto modes allow the saw to adapt speeds effortlessly to various applications, and the 2-stage pendulum action provides precision cutting in diverse materials. Tool-free blade system and shoe adjustment enable seamless adjustments, for quick and easy set-up. Also includes integrated LED worklight to brighten dark workspaces, and a rafter hook for convenient storage whilst working.
- Variable Speed
- Tool-Free Blade Change
- Variable-Position Shoe
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- Aluminium Gearbox Housing
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Reciprocating Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Shoe Positions | Variable-Position Shoe |
| Bare Unit Product Type | Reciprocating Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Steel | 12 mm |
| Capacity Wood | 300 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | ERI1089RSP |
| No Load Speed | 3200 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 444 mm |
| Product Type | Reciprocating Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stroke Length | 32 mm |
| Tool Blade Change Facility | Tool-Free Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 2.8 kg |
Product Contents
ERI1089RSP, wood cutting blade and metal cutting blade.