Refurb Erbauer ERI1079SDS 2.33kg 18V Li-Ion EXT Brushless Cordless SDS Plus Drill - Bare (123EA)
Erbauer EXT 18V horizontal SDS hammer drill featuring V2 brushless motor. Delivers excellent performance and reliability when breaking up concrete or chiseling tiles. Anti-vibration system and side handle offer maximum comfort during extended use, with reduced vibration. Includes 4 functions and an adjustable angle, suitable for any project. Vibration dampening grip.
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Chisel Adjustment
- Max. Impact Energy: 2.6J
- Anti-Vibration System
- All-Metal Safety Clutch
- Nylon Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer SDS Drills
Erbauer EXT 18V horizontal SDS hammer drill featuring V2 brushless motor. Delivers excellent performance and reliability when breaking up concrete or chiseling tiles. Anti-vibration system and side handle offer maximum comfort during extended use, with reduced vibration. Includes 4 functions and an adjustable angle, suitable for any project. Vibration dampening grip.
- Drill, Hammer Drill, Chisel & Chisel Adjustment
- Max. Impact Energy: 2.6J
- Anti-Vibration System
- All-Metal Safety Clutch
- Nylon Gearbox
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | SDS Drills |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 26 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 32 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Demolition Hammer Impact Energy | 2.6 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-4350 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | ERI1079SDS |
| No Load Speed | 0-980 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| No. of SDS Drill Functions | 4-Function |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 420 mm |
| Product Type | SDS Plus Drill |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight without Battery | 2.33 kg |
| Vibration Level | 11.2 m/s² |
| Vibration System | Anti-Vibration System |
Product Contents
ERI1079SDS, auxiliary handle and steel depth gauge.