Refurb Erbauer EPM18-Li 18V Li-Ion EXT Brushless Cordless Paddle Mixer - Bare (443FC)
This product is supplied without battery and charger. This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information. 18V 4.0Ah Battery now on offer – Please see product code 124YM.
Paddle mixer with brushless motor for speed, power and motor life. Features soft start for smooth start-up and minimal kick back. 4 metal parts integrated with the handle to prevent damage to the machine when dropped. Soft-grip for comfortable use. Supplied with paddle.
- Variable Speed
- Soft Start
- Lock-Off Switch
- All-Metal Gearbox
- Soft-Grip Handle
- Air-Cooled Motor
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Paddle Mixers
Paddle mixer with brushless motor for speed, power and motor life. Features soft start for smooth start-up and minimal kick back. 4 metal parts integrated with the handle to prevent damage to the machine when dropped. Soft-grip for comfortable use. Supplied with paddle.
- Variable Speed
- Soft Start
- Lock-Off Switch
- All-Metal Gearbox
- Soft-Grip Handle
- Air-Cooled Motor
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Erbauer Paddle Mixers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Paddle Mixers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | EXT |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Mixing Basket Diameter | 120 mm |
| Model No | EPM18-Li |
| No Load Speed | 200-650 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Paddle Mixer |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| Tool Weight without Battery | 3.48 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
EPM18-Li, paddle and spanners (2).