Refurb Erbauer EPM1600 1600W Electric Paddle Mixer 220-240V (808PT)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Powerful and durable paddle mixer with 120Ltr maximum mixing capacity. Featuring an ergonomic design to ensure comfort when operating. Equipped with soft-start and variable speed control to suit all materials. Supplied with universal and round rod paddles.
- 1600W
- Variable Speed
- Soft Start
- Lock-On Switch
- Aluminium Alloy Gearbox
- Rubber-Grip Handle
- Fan-Cooled Motor
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Erbauer Paddle Mixers
Powerful and durable paddle mixer with 120Ltr maximum mixing capacity. Featuring an ergonomic design to ensure comfort when operating. Equipped with soft-start and variable speed control to suit all materials. Supplied with universal and round rod paddles.
- 1600W
- Variable Speed
- Soft Start
- Lock-On Switch
- Aluminium Alloy Gearbox
- Rubber-Grip Handle
- Fan-Cooled Motor
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Erbauer Paddle Mixers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 3 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 6.9 kg |
| Drill Handle Type | Rubber-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 100 Nm |
| Max. Mixing Basket Diameter | 140 mm |
| Model No | EPM1600 |
| No Load Speed | 300-750 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1600 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Paddle Mixer |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Lock-On Switch |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Paddle mixer, universal paddle, round rod paddle and spanners (2).