Refurb Erbauer EBS950 3" Electric Belt Sander 220-240V (141FT)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Powerful and versatile with variable speed motor for greater control. Supplied with sanding belt, dust bag and vacuum adaptor.
- 950W
- Variable Speed
- Dust Bag
- Adjustable Belt Tracking
- Rubber Overmould Grip
- Speed Control Dial
- Lock-On Trigger Switch
- Non-Replaceable Carbon Brushes
View all: Erbauer Belt Sanders
Powerful and versatile with variable speed motor for greater control. Supplied with sanding belt, dust bag and vacuum adaptor.
- 950W
- Variable Speed
- Dust Bag
- Adjustable Belt Tracking
- Rubber Overmould Grip
- Speed Control Dial
- Lock-On Trigger Switch
- Non-Replaceable Carbon Brushes
View all: Erbauer Belt Sanders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Belt Length | 533 mm |
| Belt Width (Metric) | 76 mm |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 3 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 2.9 kg |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Handle Type | Rubber Overmould Grip |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | EBS950 |
| No Load Speed | 240-350 m/min |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 950 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Length | 380 mm |
| Product Type | Belt Sander |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Sanding Surface Length | 533 mm |
| Sanding Surface Width | 76 mm |
| Switch Type | Lock-On Trigger Switch |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
EBS950, sanding belt (1), dust bag, vacuum adaptor and nylon bag.