Refurb Erbauer EAG2200 2200W 9" Electric Angle Grinder 240V (162PT)
Angle grinder with spindle lock for easy disc change. Tool-free guard adjustment ensures easy and fast guard change. Anti-vibration auxiliary handle provides increased comfort and control. Includes grinding and cutting guards. Rotatable rear handle for improved control at angles. Supplied with carry case.
- 2200W
- Adjustable Guard
- 3-Position Side Handle
- Aluminium Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Lock-Off Switch
- Dust-Sealed Bearings
- M14 Spindle Thread
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Erbauer Angle Grinders
Angle grinder with spindle lock for easy disc change. Tool-free guard adjustment ensures easy and fast guard change. Anti-vibration auxiliary handle provides increased comfort and control. Includes grinding and cutting guards. Rotatable rear handle for improved control at angles. Supplied with carry case.
- 2200W
- Adjustable Guard
- 3-Position Side Handle
- Aluminium Gearbox
- Fan-Cooled Motor
- Lock-Off Switch
- Dust-Sealed Bearings
- M14 Spindle Thread
- Replaceable Carbon Brushes
View all: Erbauer Angle Grinders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Guard | Adjustable Guard |
| Blade Diameter | 230 mm |
| Blade Diameter (Imperial) | 9 " |
| Brand | Erbauer |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 3 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 6.3 kg |
| Disc Bore Size | 22.2 mm |
| Disc Fitting Type | M14 Spindle Thread |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | EAG2200 |
| No Load Speed | 6600 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 2200 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Length | 575 mm |
| Product Type | Angle Grinder |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Spindle Thread Size | M14 |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Spanner, anti-vibration auxiliary handle, grinding guard, cutting guard and a carry case.