Refurb Erbauer Connecx Hand Tool Bag 21" (507LT)
Built to withstand tough working environments, the Erbauer ConnecX Hand Tool bag is designed for professional trade use. Large storage capacity and high weight loading allows for the safe transportation and storage of tools. Features pockets designed specifically for phone or tablet and drinks bottle. Stackable design enables secure connection on top of the Erbauer ConnecX Tools Storage System for customisation. Durable 1200 denier material and waterproof base to protect tools.
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Zipped Opening
- 16 External & 7 Internal Pocket(s)
- Compatible With Erbauer ConnecX Storage System
- Max Load: 25kg
View all: Erbauer Tool Totes
Built to withstand tough working environments, the Erbauer ConnecX Hand Tool bag is designed for professional trade use. Large storage capacity and high weight loading allows for the safe transportation and storage of tools. Features pockets designed specifically for phone or tablet and drinks bottle. Stackable design enables secure connection on top of the Erbauer ConnecX Tools Storage System for customisation. Durable 1200 denier material and waterproof base to protect tools.
- Adjustable Shoulder Strap(s) & Handle
- Polyester Construction
- Plastic Base
- Zipped Opening
- 16 External & 7 Internal Pocket(s)
- Compatible With Erbauer ConnecX Storage System
- Max Load: 25kg
View all: Erbauer Tool Totes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Erbauer |
| Colour | Black/Blue |
| Compatible Stacking System | Connecx |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Access) | Polyester |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Height (Imperial) | 13 " |
| Height (Metric) | 320 mm |
| Length (Imperial) | 21 " |
| Length (Metric) | 530 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 25 kg |
| Model Name | Connecx |
| No. of Pockets | 23 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pockets Breakdown | 16 External & 7 Internal Pocket(s) |
| Product Type | Hand Tool Bag |
| Resistant Type | Impact-Resistant |
| Tool Storage Type | Tool Bags |
| Width (Imperial) | 10 " |
| Width (Metric) | 260 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |