Refurb DEWALT DWE625KT-GB 2300W 1/2" Electric Plunge Router 240V (919FU)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Compact, powerful and robust router with anatomically designed handles for added comfort in prolonged use. Features self-lubricating phosphor bronze brushes, delivering an accurate, long lasting and smooth plunge action. Designed for the toughest of applications, making it ideal for professional tradespeople.
- Variable Speed
- Parallel Fence
- Dust Extraction Facility
- Spindle Lock
- Depth Adjustment
- Soft Start
- Standard
- Supplied With Plunge Base
- Speed Control Dial
- Replaceable Carbon Brushes
View all: DEWALT Routers
Compact, powerful and robust router with anatomically designed handles for added comfort in prolonged use. Features self-lubricating phosphor bronze brushes, delivering an accurate, long lasting and smooth plunge action. Designed for the toughest of applications, making it ideal for professional tradespeople.
- Variable Speed
- Parallel Fence
- Dust Extraction Facility
- Spindle Lock
- Depth Adjustment
- Soft Start
- Standard
- Supplied With Plunge Base
- Speed Control Dial
- Replaceable Carbon Brushes
View all: DEWALT Routers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 3 m |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Collet Size | 1/2" |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 5.1 kg |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Collet Size | 12 mm |
| Max. Plunge Stroke | 80 mm |
| Model No | DWE625KT-GB |
| No Load Speed | 9000-20,000 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 2300 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Plunge Router |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Supplier Manufacturer Helpline | 0330 808 0719 |
| Switch Type | Standard |
Product Contents
DWE625, spanner, parallel fence, 12mm collet and TSTAK.