Refurb DEWALT DWD024K-GB 701W Electric Percussion Drill 240V (332RK)
At 240V the DEWALT DWD024K-LX percussion drill is a powerful tool that combines high performance with ease of use. With a no load speed of 2800rpm, it is capable of drilling through wood, steel and masonry and the tool also comes with a keyed chuck for easy bit changes. A rubber-coated grip makes it comfortable to operate for extended periods, and the multi-position side handle can be adjusted as and when you need. The DEWALT DWD024K-LX weighs 3.1kg and comes with a carry case making it lightweight and portable.
- 701W
- Single-Speed Variable & Reverse
- 13mm Keyed Chuck
- Lock-On Switch
- All-Metal Gearbox
- Rubber-Coated Grip
- Replaceable Carbon Brushes
View all: DEWALT Percussion Drills
At 240V the DEWALT DWD024K-LX percussion drill is a powerful tool that combines high performance with ease of use. With a no load speed of 2800rpm, it is capable of drilling through wood, steel and masonry and the tool also comes with a keyed chuck for easy bit changes. A rubber-coated grip makes it comfortable to operate for extended periods, and the multi-position side handle can be adjusted as and when you need. The DEWALT DWD024K-LX weighs 3.1kg and comes with a carry case making it lightweight and portable.
- 701W
- Single-Speed Variable & Reverse
- 13mm Keyed Chuck
- Lock-On Switch
- All-Metal Gearbox
- Rubber-Coated Grip
- Replaceable Carbon Brushes
View all: DEWALT Percussion Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 3 m |
| Capacity Masonry | 16 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 25 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyed Chuck |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 3.1 kg |
| Drill Handle Type | Rubber-Coated Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 0-47600 bpm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DWD024K-GB |
| No Load Speed | 0-2800 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 701 W |
| Power Supply | Electric |
| Product Length | 255 mm |
| Product Type | Percussion Drill |
| Switch Type | Lock-On Switch |
Product Contents
DWD024K-GB, chuck key, multi-position side handle, depth stop and heavy duty carry case.