Refurb DEWALT DCV100-XJ 18V Li-Ion XR Cordless Compact Blower - Bare (740PT)
This product is supplied without battery and charger. Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information. 18V 5.0Ah Battery now on offer – Please see product code 6328D.
Compact, durable and lightweight blower with ergonomic, comfort-grip handle. Great for clearing work sites and vehicles, hole debris and masonry joints. Compatible with all DEWALT XR Slide Pack Batteries.
- Airflow Volume: 168m³/hr
- Airflow Speed: 179mph
- Sound Level: 85dB
- Vibration Level: 1.5m/s²
- 1 Year Guarantee
- 3-Speed Switch & Variable Trigger
- Reversible Transmission
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Blowers & Garden Vacs
Compact, durable and lightweight blower with ergonomic, comfort-grip handle. Great for clearing work sites and vehicles, hole debris and masonry joints. Compatible with all DEWALT XR Slide Pack Batteries.
- Airflow Volume: 168m³/hr
- Airflow Speed: 179mph
- Sound Level: 85dB
- Vibration Level: 1.5m/s²
- 1 Year Guarantee
- 3-Speed Switch & Variable Trigger
- Reversible Transmission
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Blowers & Garden Vacs
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 179 mph |
| Bare Unit Product Type | Blower |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushed |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DCV100-XJ |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Type | Compact Blower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 85 dB |
| Tool Weight without Battery | 1.8 kg |
| Vibration Level | 1.5 m/s² |
| Vibration System | No Anti-Vibration System |
Product Contents
DCV100-XJ, nozzle, extension piece, inflator and deflator attachments.