Refurb DEWALT DCS571N-XJ 115mm 18V Li-Ion XR Brushless Cordless Compact Circular Saw - Bare (698RA)
Versatile, compact, cordless circular saw with brushless motor, ideal for cutting sheet materials such as OSB, flooring, and cement board (PCD blade required to cut - sold separately). Can also be used to cut roof battens and access panels in floors. Offers 38mm maximum depth of cut and 25mm at 45°. Features tool-free depth and bevel adjustment, rafter hook, built-in dust blower and Air-Lock compatible dust port for removing debris from the cut line. Electronic brake ensures the blade is stopped quickly and safely.
- Max. Cut: 38mm
- 24-Tooth TCT Blade Included
- Aluminium Base & Steel Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- On/Off Switch
- Automatic Spindle Lock
- Guide Fence
- Without Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Circular Saws
Versatile, compact, cordless circular saw with brushless motor, ideal for cutting sheet materials such as OSB, flooring, and cement board (PCD blade required to cut - sold separately). Can also be used to cut roof battens and access panels in floors. Offers 38mm maximum depth of cut and 25mm at 45°. Features tool-free depth and bevel adjustment, rafter hook, built-in dust blower and Air-Lock compatible dust port for removing debris from the cut line. Electronic brake ensures the blade is stopped quickly and safely.
- Max. Cut: 38mm
- 24-Tooth TCT Blade Included
- Aluminium Base & Steel Guard
- Electronic Brake
- No Riving Knife Required
- On/Off Switch
- Automatic Spindle Lock
- Guide Fence
- Without Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Circular Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Bevel Angles | 45 ° |
| Blade Description | TCT Blade Included |
| Blade Diameter | 115 mm |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Cutting Depth Capacity | 38 mm |
| Disc Bore Size | 9.5 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 38 mm |
| Model No | DCS571N-XJ |
| No Load Speed | 4500 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Number of Teeth | 24 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 403 mm |
| Product Type | Compact Circular Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | On/Off Switch |
| Tool Weight without Battery | 2.5 kg |
Product Contents
DCS571N-XJ, fence, hex key and 24T TCT blade (115mm).