Refurb DEWALT DCS565N-XJ 165mm 18V Li-Ion XR Brushless Cordless Circular Saw - Bare (256HW)
DEWALT DCS565N-XJ 18V XR cordless circular saw delivers professional cutting performance, with a high-efficiency brushless motor for extended runtime and reliability. Featuring a 165mm blade and 55mm max cutting depth at 90°, it is ideal for precise cross and rip cuts in wood, sheet materials, and composites. Compact and well-balanced design ensures safe, fatigue-free operation, while the robust, cast aluminium base provides stability and accuracy for repetitive cuts. Designed with a 50° bevel capacity, the saw offers flexibility for angled cuts. Also features an ergonomic handle for comfort and control, electronic motor brake for safety, and spindle lock for easy blade changes. An integrated dust extraction port keeps the cutting line clear and the workspace clean. Compatible with all Dewalt 18V XR Li-Ion batteries and chargers (sold separately).
- Max. Cut: 55mm
- 24-Tooth TCT Tipped Blade
- Cast Aluminium Base & Aluminium Guard
- Mechanical Brake
- Without Riving Knife
- Lock-Off Switch
- Spindle Lock
- Rip Fence
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Circular Saws
DEWALT DCS565N-XJ 18V XR cordless circular saw delivers professional cutting performance, with a high-efficiency brushless motor for extended runtime and reliability. Featuring a 165mm blade and 55mm max cutting depth at 90°, it is ideal for precise cross and rip cuts in wood, sheet materials, and composites. Compact and well-balanced design ensures safe, fatigue-free operation, while the robust, cast aluminium base provides stability and accuracy for repetitive cuts. Designed with a 50° bevel capacity, the saw offers flexibility for angled cuts. Also features an ergonomic handle for comfort and control, electronic motor brake for safety, and spindle lock for easy blade changes. An integrated dust extraction port keeps the cutting line clear and the workspace clean. Compatible with all Dewalt 18V XR Li-Ion batteries and chargers (sold separately).
- Max. Cut: 55mm
- 24-Tooth TCT Tipped Blade
- Cast Aluminium Base & Aluminium Guard
- Mechanical Brake
- Without Riving Knife
- Lock-Off Switch
- Spindle Lock
- Rip Fence
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Circular Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Circular Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Bevel Angles | 50 ° |
| Blade Description | TCT Tipped Blade |
| Blade Diameter | 165 mm |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Cutting Depth Capacity | 55 mm |
| Disc Bore Size | 20 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Cutting Depth At 90deg | 55 mm |
| Model No | DCS565N-XJ |
| No Load Speed | 4950 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Number of Teeth | 24 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 314 mm |
| Product Type | Circular Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| Tool Weight without Battery | 2.8 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCS565N-XJ, 24T blade, rip fence and hex key.