Refurb DEWALT DCS367N-XJ 18V Li-Ion XR Brushless Cordless Reciprocating Saw - Bare (821FT)
DEWALT DCS367N-XJ 18V XR brushless cordless reciprocating saw offers powerful and efficient cutting for demanding trade applications, such as demolition, pruning, and construction tasks. Features a compact 363mm design, with a weight of 2.3kg, ideal for accessing confined spaces and reduces fatigue. The robust, advanced brushless motor ensures extended runtime and enhanced power for tasks such as cutting steel up to 100mm or wood up to 300mm. A variable speed trigger enables precise speed adjustment, and a quick-release, 4-position, lever-actuated blade clamp offers versatile use, allowing for flush cutting and tool-free blade changes. An integrated LED work light improves visibility, and the electronic brake enhances safety. Also features a durable all-metal gearbox and comfortable ergonomic handle with rubber overmould grip. Compatible with all DEWALT 18V XR Li-Ion batteries and chargers (sold separately).
- Variable Speed
- Quick-Release Blade Change
- Single-Position Shoe
- Electronic Brake
- Rubber-Coated Grip
- All-Metal Gearbox
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Reciprocating Saws
DEWALT DCS367N-XJ 18V XR brushless cordless reciprocating saw offers powerful and efficient cutting for demanding trade applications, such as demolition, pruning, and construction tasks. Features a compact 363mm design, with a weight of 2.3kg, ideal for accessing confined spaces and reduces fatigue. The robust, advanced brushless motor ensures extended runtime and enhanced power for tasks such as cutting steel up to 100mm or wood up to 300mm. A variable speed trigger enables precise speed adjustment, and a quick-release, 4-position, lever-actuated blade clamp offers versatile use, allowing for flush cutting and tool-free blade changes. An integrated LED work light improves visibility, and the electronic brake enhances safety. Also features a durable all-metal gearbox and comfortable ergonomic handle with rubber overmould grip. Compatible with all DEWALT 18V XR Li-Ion batteries and chargers (sold separately).
- Variable Speed
- Quick-Release Blade Change
- Single-Position Shoe
- Electronic Brake
- Rubber-Coated Grip
- All-Metal Gearbox
- LED Work Light
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Reciprocating Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable Shoe Positions | Single-Position Shoe |
| Bare Unit Product Type | Reciprocating Saws |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Steel | 100 mm |
| Capacity Wood | 300 mm |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DCS367N-XJ |
| No Load Speed | 2900 spm |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 363 mm |
| Product Type | Reciprocating Saw |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Stroke Length | 28 mm |
| Tool Blade Change Facility | Quick-Release Blade Change |
| Tool Weight without Battery | 2.3 kg |