Refurb DEWALT DCMPW1600N-XJ 110bar 2x18V Brushless Cordless Pressure Washer - Bare (686CX)
Cordless pressure washer with brushless motor. Ideal for tasks ranging from delicate cleaning to heavy-duty site clean ups. Features 3 pressure modes, on-board accessory storage, durable roll cage design and telescopic handle. Easy to transport. Powered by 2 x DEWALT 18V XR batteries (sold separately).
- 330Ltr/hr Max. Flow Rate
- 6m High Pressure Hose
- Touch Start / Stop
- Fan Jet & Roto-Power Nozzles
- Water Inlet Filter
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Pressure Washers
Cordless pressure washer with brushless motor. Ideal for tasks ranging from delicate cleaning to heavy-duty site clean ups. Features 3 pressure modes, on-board accessory storage, durable roll cage design and telescopic handle. Easy to transport. Powered by 2 x DEWALT 18V XR batteries (sold separately).
- 330Ltr/hr Max. Flow Rate
- 6m High Pressure Hose
- Touch Start / Stop
- Fan Jet & Roto-Power Nozzles
- Water Inlet Filter
- 1 Year Guarantee
- Does Not Include Battery or Charger
View all: DEWALT Pressure Washers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Pressure Washer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Charge Time | 75 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Length | 6 m |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Water Temperature | 50 °C |
| Maximum Bar Pressure | 110 bar |
| Model Name/No | DCMPW1600N-XJ |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Nozzle Type | Fan Jet & Roto-Power Nozzles |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 2x18 V |
| Pressure Washer Flow Rate | 330 Ltr/hr |
| Pressure Washer Use | Domestic & Industrial |
| Product Depth | 37 cm |
| Product Height | 71.5 cm |
| Product Type | Pressure Washer |
| Product Width | 47.5 cm |
| Tool Weight without Battery | 10.9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
Pressure washer, 6m high pressure hose, gun and lance, 0.6Ltr foam bottle, 3m self priming hose kit, turbo/rotating nozzle, adjustable (pencil/fan) nozzle, water inlet filter, universal garden hose adaptor and nozzle tip cleaning pin.