Refurb DEWALT DCLE34035D1-GB 18V 1 x 2.0Ah Li-Ion XR Green Self-Levelling Multi-Line 3 x 360° Remote Control Laser (480LT)
DeWalt 18V DCLE34035 3 x 360° green laser featuring remote-controlled fine-tuning up to 100m in all directions for enhanced efficiency and productivity. Offers up to 9 hours of runtime with the 2.0Ah XR battery. Includes an adjustable bracket that magnetically attaches to a ceiling bracket, wall, or tripod, enabling precise horizontal and vertical adjustments and 174° rotation. Remote control also allows single step or continuous movement via short or long press, with speed increasing every 2 seconds across 3 levels. A connection indicator ensures consistent remote connectivity, and beam brightness can be adjusted through 3 levels to suit site lighting conditions. Manual slope, self-level, or pendulum lock modes can be selected using the 3-position switch. DCLE34035 laser also features drop alert which activates when freefall is detected from 1m. IP54-rated for water and debris resistance, offering dependable use on tough jobsites.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 30m Working Range Without Receiver
- Accurate to ± +/- 3mm/m
- Generates 3 x 360° Lines
- Horizontal, Vertical & Cross Lines
- IP54 For Indoor & Outdoor Use
- Plastic Construction
- Drop Alert
- Remote Control Fine Tune up to 100m
- Intuitive Operation
View all: DEWALT Laser Levels
DeWalt 18V DCLE34035 3 x 360° green laser featuring remote-controlled fine-tuning up to 100m in all directions for enhanced efficiency and productivity. Offers up to 9 hours of runtime with the 2.0Ah XR battery. Includes an adjustable bracket that magnetically attaches to a ceiling bracket, wall, or tripod, enabling precise horizontal and vertical adjustments and 174° rotation. Remote control also allows single step or continuous movement via short or long press, with speed increasing every 2 seconds across 3 levels. A connection indicator ensures consistent remote connectivity, and beam brightness can be adjusted through 3 levels to suit site lighting conditions. Manual slope, self-level, or pendulum lock modes can be selected using the 3-position switch. DCLE34035 laser also features drop alert which activates when freefall is detected from 1m. IP54-rated for water and debris resistance, offering dependable use on tough jobsites.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 30m Working Range Without Receiver
- Accurate to ± +/- 3mm/m
- Generates 3 x 360° Lines
- Horizontal, Vertical & Cross Lines
- IP54 For Indoor & Outdoor Use
- Plastic Construction
- Drop Alert
- Remote Control Fine Tune up to 100m
- Intuitive Operation
View all: DEWALT Laser Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Case Material | Plastic |
| Charge Time | 30 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Laser Diode | 510 – 530 nm |
| Laser Level Line Colour | Green |
| Laser Level Product Type | Multi-Line |
| Line Axis | 360˚ |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DCLE34035D1-GB |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| No. of Lines/Spots Generated | 3 x 360° Lines |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Height | 440 mm |
| Product Length | 342 mm |
| Product Type | 3 x 360° Remote Control Laser |
| Product Width | 185 mm |
| Self-Levelling | Self-Levelling |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Thread Size | 510–530 nm |
| Working Range | 30-100 m |
| Working Range Without Receiver | 30 m |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Black & Decker Strasse |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCLE34035D1-GB, remote control, DCB203 2.0Ah battery, DCB107 charger, ceiling bracket, target card and T-Stak case.