Refurb DEWALT DCH072P2-GB 2.1kg 12V 2 x 5.0Ah Li-Ion XR Brushless Cordless SDS+ Drill (831CF)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Ultra-compact, brushless SDS+ rotary hammer drill that delivers 1.1J of impact energy. Ideal for drilling anchors and fixing holes into concrete, brick and masonry from 4 to 14mm. Features LED work light, rubber overmoulded grip and all-metal gearing.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 75min Charge Time
- Drill & Hammer Drill
- Max. Impact Energy: 1.1J
- Low Vibration
- Electronic Clutch
- All-Metal Gearing
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed & Reverse
View all: DEWALT SDS Drills
Ultra-compact, brushless SDS+ rotary hammer drill that delivers 1.1J of impact energy. Ideal for drilling anchors and fixing holes into concrete, brick and masonry from 4 to 14mm. Features LED work light, rubber overmoulded grip and all-metal gearing.
- 2 x 5.0Ah Li-Ion Batteries
- 75min Charge Time
- Drill & Hammer Drill
- Max. Impact Energy: 1.1J
- Low Vibration
- Electronic Clutch
- All-Metal Gearing
- Electronic Brake
- Trigger Switch
- Variable Speed & Reverse
View all: DEWALT SDS Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 5.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 14 mm |
| Capacity Steel | 10 mm |
| Capacity Wood | 13 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 75 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Demolition Hammer Impact Energy | 1.1 J |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Rubber Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 4280 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DCH072P2-GB |
| No Load Speed | 0-910 rpm |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| No. of SDS Drill Functions | 2-Function |
| Overload Protection | Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Product Length | 265 mm |
| Product Type | SDS+ Drill |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| SDS Drill Product Type | SDS Plus |
| Switch Type | Trigger Switch |
| Tool Weight with Battery | 2.1 kg |
| Vibration Level | 9.7 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 270 Bath Road, Slough, Berkshire, SL1 4DX |
| z4 - EU Manufacturer Name | Stanley Black & Decker |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Black & Decker Strasse, Idstein, 65509, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | Support.DEWALT.com, https://www.irwintools.com/submit-request; https://support.blackanddecker.com, support.STANLEYTOOLS.com |
Product Contents
DCH072P2-GB, 5.0Ah Li-Ion batteries (2), charger and TSTAK case.