Refurb DEWALT DCE088D1G 12V 1 x 2.0Ah Li-Ion XR Green Self-Levelling Cross-Line Laser Level (181XG)
Tough self-levelling cross-line laser with integrated magnetic pivoting base. With bright green beam for excellent visibility up to 30m or 60m when used with a detector. Locking pendulum to help prevent damage to internal components. Battery charge indicator and variable blink sequence for manual mode. Uses 12V XR Li-ion batteries.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 30m Working Range Without Receiver
- Accurate to ± 0.3mm/m
- Generates Cross
- Horizontal & Vertical Lines
- IP65 For Indoor Use
- Polypropylene Construction
- Wear-Resistant
View all: DEWALT Laser Levels
Tough self-levelling cross-line laser with integrated magnetic pivoting base. With bright green beam for excellent visibility up to 30m or 60m when used with a detector. Locking pendulum to help prevent damage to internal components. Battery charge indicator and variable blink sequence for manual mode. Uses 12V XR Li-ion batteries.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 30m Working Range Without Receiver
- Accurate to ± 0.3mm/m
- Generates Cross
- Horizontal & Vertical Lines
- IP65 For Indoor Use
- Polypropylene Construction
- Wear-Resistant
View all: DEWALT Laser Levels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Case Material | Polypropylene |
| Charge Time | 60 min |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Laser Diode | 630-660 nm |
| Laser Level Line Colour | Green |
| Laser Level Product Type | Cross-Line |
| Line Axis | Horizontal & Vertical |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | DCE088D1G |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| No. of Lines/Spots Generated | Cross |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 12 V |
| Product Height | 155 mm |
| Product Length | 317 mm |
| Product Type | Laser Level |
| Product Width | 450 mm |
| Self-Levelling | Self-Levelling |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Thread Size | 1/4 " |
| Working Range | 0-60 m |
| Working Range Without Receiver | 30 m |
Product Contents
DCE088D1G, 2.0Ah XR Li-ion battery, charger and wall mount bracket.