Refurb DEWALT DCD778M2T-SFGB 18V 2 x 4.0Ah Li-Ion XR Brushless Cordless Combi Drill (479PT)
DEWALT DCD778M2T-SFGB 18V XR brushless cordless combi drill delivers powerful and efficient performance for drilling and screwdriving applications. An advanced brushless motor ensures extended run time and durability, ideal for electricians and general builders working with masonry, wood, and steel, and the 13mm keyless chuck allows quick bit changes. Features 65Nm torque and 15 torque settings, plus drill and hammer drill modes, to offer precise control. An integrated LED work light illuminates dark areas, and the ergonomic soft-grip handle enhances user comfort. Supplied with 2 x 4.0Ah Li-Ion batteries and a TSTAK compatible carry case for convenient transport and storage.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 100min Charge Time
- Max. Torque: 65Nm
- 15 Torque Settings + Drill + Hammer Drill
- 13mm Keyless Chuck
- 2-Speed
- All-Metal Gearing
- Electronic Brake
- LED Work Light
- Spindle Lock
View all: DEWALT Combi Drills
DEWALT DCD778M2T-SFGB 18V XR brushless cordless combi drill delivers powerful and efficient performance for drilling and screwdriving applications. An advanced brushless motor ensures extended run time and durability, ideal for electricians and general builders working with masonry, wood, and steel, and the 13mm keyless chuck allows quick bit changes. Features 65Nm torque and 15 torque settings, plus drill and hammer drill modes, to offer precise control. An integrated LED work light illuminates dark areas, and the ergonomic soft-grip handle enhances user comfort. Supplied with 2 x 4.0Ah Li-Ion batteries and a TSTAK compatible carry case for convenient transport and storage.
- 2 x 4.0Ah Li-Ion Batteries
- 100min Charge Time
- Max. Torque: 65Nm
- 15 Torque Settings + Drill + Hammer Drill
- 13mm Keyless Chuck
- 2-Speed
- All-Metal Gearing
- Electronic Brake
- LED Work Light
- Spindle Lock
View all: DEWALT Combi Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 4.0 Ah |
| Battery Technology | XR |
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Masonry | 13 mm |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 30 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Charge Time | 100 min |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Impact Rate | 29,750 bpm |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 65 Nm |
| Model No | DCD778M2T-SFGB |
| No Load Speed | 1750 rpm |
| No. Torque Setting | 15 |
| No. of Batteries Per Pack | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 240 mm |
| Product Type | Combi Drill |
| Tool Weight with Battery | 1.85 kg |
Product Contents
DCD778M2T-SFGB, 2 x 4.0Ah batteries, charger and TSTAK kit box.