Refurb DEWALT D21570K-LX 1300W Electric Silver Bullet Diamond Core Drill 110V (522RY)
The DEWALT D21570K-LX Silver Bullet diamond core drill is both heavy duty and high performance. The 2-speed variable gearbox allows for added flexibility when working on wood, metal and concrete with standard drill bits. Safety features include current-limiting overload protection and a clutch for increased user control. The anti-vibration handle with a rubber-coated grip, means that you stay comfortable while operating the tool and a 16mm steel chuck provides excellent bit retention and allows for quick bit changes. The DEWALT D21570K-LX is supplied with its own carry case.
- 1300W
- 2-Speed Variable & Reverse
- 16mm Keyed Chuck
- Mechanical Safety Clutch
- All-Metal Gearbox
- Lock-On Switch
- Rubber-Coated Grip
- Hard Start
- Electronic Brake
- Replaceable Carbon Brushes
View all: DEWALT Diamond Core Drills
The DEWALT D21570K-LX Silver Bullet diamond core drill is both heavy duty and high performance. The 2-speed variable gearbox allows for added flexibility when working on wood, metal and concrete with standard drill bits. Safety features include current-limiting overload protection and a clutch for increased user control. The anti-vibration handle with a rubber-coated grip, means that you stay comfortable while operating the tool and a 16mm steel chuck provides excellent bit retention and allows for quick bit changes. The DEWALT D21570K-LX is supplied with its own carry case.
- 1300W
- 2-Speed Variable & Reverse
- 16mm Keyed Chuck
- Mechanical Safety Clutch
- All-Metal Gearbox
- Lock-On Switch
- Rubber-Coated Grip
- Hard Start
- Electronic Brake
- Replaceable Carbon Brushes
View all: DEWALT Diamond Core Drills
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | DEWALT |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 3 m |
| Capacity Masonry | 127 mm |
| Capacity Steel | 16 mm |
| Capacity Wood | 40 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Chuck Capacity | 16mm |
| Chuck Type | Keyed Chuck |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Corded Tool Weight | 3 kg |
| Drill Handle Type | Rubber-Coated Grip |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Torque | 40 Nm |
| Max. Core Drilling in Masonry | 127 mm |
| Model No | D21570K-LX |
| No Load Speed | 0-1250 / 3500 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1300 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 110 V |
| Product Length | 380 mm |
| Product Type | Silver Bullet Diamond Core Drill |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01753 576055 |
| Switch Type | Lock-On Switch |