Refurb Cooke & Lewis Chimney Hood Silver 898mm (184AH)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Quiet but powerful cooker hood featuring Autoconnect technology LinkSense to wirelessly connect to a compatible LinkSense hob via RF connection, providing automated extraction. Sleek LED touch controls, LED light and removable grease filter. Available in ducted or recirculation modes. Carbon filters sold separately.
- 5 Speeds
- Extraction Rate: 605m³/hr
- Extracts & Recirculates
- Dishwasher-Proof Grease Filter
- Touch Control
- 1 Year Guarantee
- Brushless Motor
View all: Cooke and Lewis Cooker Hoods
Quiet but powerful cooker hood featuring Autoconnect technology LinkSense to wirelessly connect to a compatible LinkSense hob via RF connection, providing automated extraction. Sleek LED touch controls, LED light and removable grease filter. Available in ducted or recirculation modes. Carbon filters sold separately.
- 5 Speeds
- Extraction Rate: 605m³/hr
- Extracts & Recirculates
- Dishwasher-Proof Grease Filter
- Touch Control
- 1 Year Guarantee
- Brushless Motor
View all: Cooke and Lewis Cooker Hoods
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Appliance Finish | Stainless Steel |
| Brand | Cooke and Lewis |
| Colour | Silver |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Cooker Hood Type | Chimney |
| Duct Diameter | 150 mm |
| Energy Rating | A+ |
| Extraction Rate | 605 m³/hr |
| Extractor Fan Control Type | Standard |
| Functions | Extracts & Recirculates |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Outlet Connection Size | 148 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 470 mm |
| Product Height | 920 mm |
| Product Type | Chimney Hood |
| Product Width | 898 mm |
| Repair Service Action | Should the product require repair please contact our repair service to arrange collection and repair. Please do not return to store. |
| Repair Service Contact | 0800 078 9647 |
| Sound Pressure Level | 63 dBA |
| Switch Type | Touch Control |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |