Refurb Calex Bologna Outdoor Wall Light Black (855EA)
Designed to illuminate a garden or terrace, but suitable for any outdoor space. Blends classic elegance with modern durability. Features a minimalist yet striking design with a caged fixture that adds a vintage touch. Strong build and weather-resistant finish, ensuring protection against various weather conditions. Easy to install and designed for long-term use, requiring minimal maintenance. Delivered without light source but compatible with E27 bulbs. Pair with the Calex E27 Smart Bulb (maximum 15W) for a customised lighting experience.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Metal
- Tempered Glass Lens
- Max. Wattage: 15W
- L x W x D: 270 x 138 x 110mm
View all: Calex Outdoor Wall Lights
Designed to illuminate a garden or terrace, but suitable for any outdoor space. Blends classic elegance with modern durability. Features a minimalist yet striking design with a caged fixture that adds a vintage touch. Strong build and weather-resistant finish, ensuring protection against various weather conditions. Easy to install and designed for long-term use, requiring minimal maintenance. Delivered without light source but compatible with E27 bulbs. Pair with the Calex E27 Smart Bulb (maximum 15W) for a customised lighting experience.
- IP44: For Outdoor Use
- Modern Design
- Metal
- Tempered Glass Lens
- Max. Wattage: 15W
- L x W x D: 270 x 138 x 110mm
View all: Calex Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Metal |
| Brand | Calex |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Colour | Black |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Tempered Glass Lens |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Required | 2 x E27 GLS Light Bulbs Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 15 W |
| Model Name | Bologna |
| Model No | 4301001400 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220 240 V |
| Product Depth | 135 mm |
| Product Height | 225 mm |
| Product Type | Wall Light |
| Product Width | 225 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 2 |
| z1 - UK Manufacturer Name | Calex Smart Home UK ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 20 Gresham Street, London, London, Greater London, EC2V 7JE |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.CALEX.eu |
| z4 - EU Manufacturer Name | Electro Cirkel Retail B.V |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Lyonstraat 29, 3047 AJ, Rotterdam , Netherlands, 3047 AJ, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.calex.eu |