Refurb Bristan Quest Chrome 115mm Cloakroom Lever Mono Basin Mixer Tap With Clicker Waste (648AH)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information. Save 15% off Taps with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Chrome-plated brass. Contemporary lever design. Designed and engineered in the UK, the Bristan Quest range combines contemporary style with reliable function, ideal for any bathroom. Ceramic disc technology for longer lasting performance, reducing water ingress into the tap body.
- 1 Year Guarantee
- 1/4 Turn Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Clicker Waste
- Ceramic Disc
View all: Bristan Bathroom Taps
Chrome-plated brass. Contemporary lever design. Designed and engineered in the UK, the Bristan Quest range combines contemporary style with reliable function, ideal for any bathroom. Ceramic disc technology for longer lasting performance, reducing water ingress into the tap body.
- 1 Year Guarantee
- 1/4 Turn Operation
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- Chrome
- Clicker Waste
- Ceramic Disc
View all: Bristan Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Cloakroom |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Bristan |
| Colour | Chrome |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 8.5 Ltr/min |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Hose Supplied | Supplied with Copper Tails |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 8 bar |
| Maximum Bar Pressure | 8 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Model Name | Quest |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 115 mm |
| Product Height | 115 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 50 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Standard | EN 200. |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mono Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Clicker Waste |
| z1 - UK Manufacturer Name | Bristan Group Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Birch Coppice Business Park, Dordon, Tamworth, B78 1SG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Masco Europe S.à.r.l |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 14 Rue Strachen, Mensdorf, 6933, Luxembourg |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquire@bristan.com |
Product Contents
Basin mixer, clicker waste, M10 rigid tails, fixing kit and plinth.