Refurb Bosch LR2 Laser Receiver (409YM)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Laser receiver that can detect red laser beams within a 50m range. Used for alignment of the laser beam plane. Visual and audible signals indicate when beam is located in a variety of lighting conditions. Easily attaches to a staff.
- Compatible with Bosch Line Lasers with Pulse Function
- Detects Lasers up to 50m
- Accurate to 3mm @ 50m
- Detects Red Lasers
- Suitable for Indoor & Outdoor Use
- Selectable Accuracy (1mm / 3mm)
View all: Bosch Laser Measures
Laser receiver that can detect red laser beams within a 50m range. Used for alignment of the laser beam plane. Visual and audible signals indicate when beam is located in a variety of lighting conditions. Easily attaches to a staff.
- Compatible with Bosch Line Lasers with Pulse Function
- Detects Lasers up to 50m
- Accurate to 3mm @ 50m
- Detects Red Lasers
- Suitable for Indoor & Outdoor Use
- Selectable Accuracy (1mm / 3mm)
View all: Bosch Laser Measures
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | 1 x 9V Battery Supplied |
| Brand | Bosch |
| Compatibility | Compatible with Bosch Line Lasers with Pulse Function |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, PAT & function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Laser Level Line Colour | Red |
| Laser Level Product Type | Accessories |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | LR2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 70 mm |
| Product Height | 70 mm |
| Product Type | Laser Receiver |
| Product Width | 187 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Robert Bosch Ltd. |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Broadwater Park, North Orbital Road, Uxbridge, UB9 5HJ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.bosch.co.uk/contact/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | Bosch Power Tools B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Konijnenberg 60, 4825 BD Breda, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.bosch.com/contact/ |