Refurb Blyss BL PTCM 2000W Electric Wall-Mounted Heater White (431CL)
Wall-mounted heater with thermal cut-out and fuse protection. Features hidden LED display, open-window detection, and 4 heating modes including normal, anti-frost, eco and standby. Temperature can be set between 5 to 35° using the remote control. Offers weekly programming, 24hr timer, and oscillation function for even heat distribution. Suitable for rooms up to 20m². Pilot wire control.
- 1 Year Guarantee
- 7 Day & 24 Hour Programmable
- 4 Heat Settings
- Overheat Protection
- Thermostat Control
- Wall-Mounted
- Oscillation Function
- Remote-Controlled
View all: Blyss Heaters
Wall-mounted heater with thermal cut-out and fuse protection. Features hidden LED display, open-window detection, and 4 heating modes including normal, anti-frost, eco and standby. Temperature can be set between 5 to 35° using the remote control. Offers weekly programming, 24hr timer, and oscillation function for even heat distribution. Suitable for rooms up to 20m². Pilot wire control.
- 1 Year Guarantee
- 7 Day & 24 Hour Programmable
- 4 Heat Settings
- Overheat Protection
- Thermostat Control
- Wall-Mounted
- Oscillation Function
- Remote-Controlled
View all: Blyss Heaters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Blyss |
| Cable Length | 1.7 m |
| Calc - Heater Product Type | Ceramic |
| Colour | White |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Heating) | Plastic |
| Fitting Type | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Fuel Type | Electric |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Heater Fitting Type | Wall-Mounted |
| IP Rating | No IP Rating |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | BL PTCM |
| Overheat Protection | Overheat Protection |
| Overload Protection | Thermal Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Does Not Include Plug. |
| Power Indicator | Power Indicator |
| Power Options | Hard-Wired |
| Power Output (Watts/Kw) | 2000 W |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 121 mm |
| Product Height | 180 mm |
| Product Type | Heater |
| Product Width | 500 mm |
| Programme Facility | 7 Day & 24 Hour Programmable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Range (Heating) | 0 - 35 °C |
| Total Product Weight | 2.97 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |