Refurb Blyss 700mm x 400mm 563BTU Chrome Curved Towel Radiator (186AF)
Please note: This is a refurbished product. It may have previously been delivered but are completely free of any scratch or scuff marks.. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
High quality chrome-plated steel construction with a curved design. Recommended for use with hot water central heating systems.
- 1 Year Guarantee
- 563BTU 165W
- Chrome-Plated Steel Construction
- Brackets, Bleed Valve & Plug Included
- Curved
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating Systems
View all: Blyss Towel Radiators
High quality chrome-plated steel construction with a curved design. Recommended for use with hot water central heating systems.
- 1 Year Guarantee
- 563BTU 165W
- Chrome-Plated Steel Construction
- Brackets, Bleed Valve & Plug Included
- Curved
- Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel
- Suitable for Central Heating Systems
View all: Blyss Towel Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 563 BTU |
| BTU Band | Less Than 2000 |
| Brand | Blyss |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Connection Size | 1/2 " |
| Construction Material (Plumbing) | Steel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Heating Type | Water Central Heating - Electric Element Required for Dual Fuel |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Max. Working Temperature | 105 °C |
| Model No | CAG02GA630 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 165 W |
| Product Height | 700 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 400 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 46-61 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets, Bleed Valve & Plug Included |
| Radiator Coating & Finish | Chrome-Plated |
| Radiator Colour | Chrome |
| Radiator Height Band | 600-799mm |
| Radiator Product Type | Towel |
| Radiator Profile Type | Curved |
| Radiator Style | Standard |
| Radiator Supply | Water |
| Radiator Water Content | 2.36 Ltr |
| Radiator Width Band | 301-500mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Heating Element Size | 200 W |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 13 bar |
| Total Product Weight | 4.07 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 61-76 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
Product Contents
Brackets, plugs, vent and wall fixing pack.