Refurb Blyss 3-in-1 Bladeless Fan, Heater & Air Purifier 220-240V (363AC)
Freestanding 3-in-1 fan that heats, cools and purifies. Helps to eliminate allergens, pollutants and bacteria with its HEPA filter. Features 9-speed settings, electronic thermostatic control and 4 heat modes. Fan auto oscillates at 80° and manual tilts back with front adjustable at 30°. Purifying function suitable for rooms ups to 15m². Supplied with remote control.
- 9-Speed
- Tilt Angle: 30°
- Oscillating & Tilting
- Airflow Capacity: 600m³/hr
- H13 HEPA Filter
- Suitable for Purifying Air in Rooms up to 15m²
- Electronic Thermostat Control
- 4 Heat Settings
- 1 Year Guarantee
View all: Blyss Fans
Freestanding 3-in-1 fan that heats, cools and purifies. Helps to eliminate allergens, pollutants and bacteria with its HEPA filter. Features 9-speed settings, electronic thermostatic control and 4 heat modes. Fan auto oscillates at 80° and manual tilts back with front adjustable at 30°. Purifying function suitable for rooms ups to 15m². Supplied with remote control.
- 9-Speed
- Tilt Angle: 30°
- Oscillating & Tilting
- Airflow Capacity: 600m³/hr
- H13 HEPA Filter
- Suitable for Purifying Air in Rooms up to 15m²
- Electronic Thermostat Control
- 4 Heat Settings
- 1 Year Guarantee
View all: Blyss Fans
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Air Flow Capacity | 600 m³/hr |
| Brand | Blyss |
| Cable Length | 1.6 m |
| Colour | White |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Display Type | Digital Display |
| Fan Diameter | 10 " |
| Fan Oscillation/Tilt Function | Oscillating & Tilting |
| Fan Product Type | Desk |
| Fitting Type | Freestanding |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Purifying Area | 15 m² |
| Model No | SKJ-CR026H |
| Overheat Protection | Overheat Cut-Out Protection |
| Overload Protection | Thermal Circuit Overload Breakers |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Indicator | LCD Display |
| Power Output (Watts/Kw) | 35 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 255 mm |
| Product Height | 700 mm |
| Product Type | 3-in-1 Bladeless Fan, Heater & Air Purifier |
| Product Width | 255 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Timer | Timer Function |
| Total Product Weight | 4.6 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |