Refurb Blyss 2000W Electric Portable Oscillating Ceramic PTC Fan Heater White (392CX)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Oscillating, ceramic PTC fan heater with 4 modes: low heating level, high heating hevel and oscillation (low / high levels). Suitable for well insulated spaces. Fitted with safety tip over switch to ensure use in the upright position only.
- 1 Year Guarantee
- 2 Heat Settings
- Overheat Protection
- Mechanical Control
- Portable
- Oscillation Angle: 60°
View all: Blyss Heaters
Oscillating, ceramic PTC fan heater with 4 modes: low heating level, high heating hevel and oscillation (low / high levels). Suitable for well insulated spaces. Fitted with safety tip over switch to ensure use in the upright position only.
- 1 Year Guarantee
- 2 Heat Settings
- Overheat Protection
- Mechanical Control
- Portable
- Oscillation Angle: 60°
View all: Blyss Heaters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Blyss |
| Cable Length | 1.7 m |
| Calc - Heater Product Type | Ceramic |
| Colour | White |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Heating) | ABS Plastic |
| Fitting Type | Freestanding |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| Fuel Type | Electric |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Heater Fitting Type | Portable |
| IP Rating | IPX0 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | NTY20-16L |
| Overheat Protection | Overheat Protection |
| Overload Protection | No Overload Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Indicator | Without Power Indicator |
| Power Options | Plug-In |
| Power Output (Watts/Kw) | 2000 W |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 155 mm |
| Product Height | 262 mm |
| Product Type | Oscillating Ceramic PTC Fan Heater |
| Product Width | 185 mm |
| Programme Facility | Non-Programmable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Range (Heating) | 0 - 45 °C |
| Total Product Weight | 1.75 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |