Refurb Blyss 1500W Electric Portable Oil-Filled Radiator White (384EX)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Portable oil-filled radiator with wheels for easy transport. Includes 3 heat settings, adjustable thermostat and 24-hour timer. Freestanding radiator also features tip-over switch, overheat protection and child lock function. Features digital control with remote, and cable management for simple storage.
- 1 Year Guarantee
- Programmer with Digital LED Display
- 3 Heat Settings
- Overheat Protection
- Electronic Thermostat Control
- Portable
View all: Blyss Heaters
Portable oil-filled radiator with wheels for easy transport. Includes 3 heat settings, adjustable thermostat and 24-hour timer. Freestanding radiator also features tip-over switch, overheat protection and child lock function. Features digital control with remote, and cable management for simple storage.
- 1 Year Guarantee
- Programmer with Digital LED Display
- 3 Heat Settings
- Overheat Protection
- Electronic Thermostat Control
- Portable
View all: Blyss Heaters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Blyss |
| Cable Length | 1.7 m |
| Calc - Heater Product Type | Oil-Filled Radiator |
| Colour | White |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Heating) | Metal & Plastic |
| Fitting Type | Freestanding |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Fuel Type | Electric |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Heater Fitting Type | Portable |
| IP Rating | No IP Rating |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overheat Protection | Overheat Protection |
| Overload Protection | Overload Cut-Out |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Indicator | Power Indicator |
| Power Options | Plug-In |
| Power Output (Watts/Kw) | 1500 W |
| Product Depth | 300 mm |
| Product Height | 640 mm |
| Product Type | Oil-Filled Radiator |
| Product Width | 240 mm |
| Programme Facility | Programmer with Digital LED Display |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Range (Heating) | 0 - 35 °C |
| Total Product Weight | 5.9 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |