Refurb 2500W Electric Portable Convector Turbo Heater White (545CX)
Please note: This is a refurbished product. It has previously been used so may show slight signs of wear and tear. All refurbished products come with a 1 year guarantee and have been restored to work like new. Please visit https://www.screwfix.com/help/refurbished-products for more information.
Convector turbo heater with variable thermostatic control and 24 hour programmable timer. Features 3 heat settings.
- 1 Year Guarantee
- 24 Hour Programmable
- 3 Heat Settings
- Overheat Protection
- Adjustable Thermostat
- Portable
View all: Unbranded Heaters
Convector turbo heater with variable thermostatic control and 24 hour programmable timer. Features 3 heat settings.
- 1 Year Guarantee
- 24 Hour Programmable
- 3 Heat Settings
- Overheat Protection
- Adjustable Thermostat
- Portable
View all: Unbranded Heaters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Cable Length | 1.6 m |
| Calc - Heater Product Type | Convector |
| Colour | White |
| Condition | Refurbished |
| Condition Description | May have been previously used & show signs of cosmetic wear & tear. Original packaging may be missing or replaced. Supplied in working order, function tested & with the accessories detailed in the products description. |
| Construction Material (Heating) | Plastic & Steel |
| Fitting Type | Freestanding |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Fuel Type | Electric |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Heater Fitting Type | Portable |
| IP Rating | IP20 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Overheat Protection | Overheat Protection |
| Overload Protection | Thermal Protection |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Indicator | Power Indicator |
| Power Options | Plug-In |
| Power Output (Watts/Kw) | 2500 W |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 200 mm |
| Product Height | 440 mm |
| Product Type | Convector Turbo Heater |
| Product Width | 670 mm |
| Programme Facility | 24 Hour Programmable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Range (Heating) | 0 - 42 °C |
| Total Product Weight | 4.2 kg |