Rawlplug Loose Bolt Shield Anchors RBL2 M8 x 95mm 25 Pack (759VC)
General purpose anchor with loose type bolt. Excellent tolerance to variation in hole size, with 3-piece expanding sleeve for optimal load. Suitable for use in brick, block, concrete and stone.
- Max. Fixture Depth: 40mm
View all: Rawlplug Shield Anchor Bolts
General purpose anchor with loose type bolt. Excellent tolerance to variation in hole size, with 3-piece expanding sleeve for optimal load. Suitable for use in brick, block, concrete and stone.
- Max. Fixture Depth: 40mm
View all: Rawlplug Shield Anchor Bolts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bolt Size | M8 |
| Brand | Rawlplug |
| Drill Size | 14 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Fixture Depth | 40 mm |
| Pack Size | 25 |
| Pieces in Pack/Case | 25 |
| Product Length | 95 mm |
| Product Type | Loose Bolt Shield Anchors RBL2 |
| Standard | ETA-11/0479. UKTA-22/6106. |
| z1 - UK Manufacturer Name | Rawlplug Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Skibo Drive, Thornliebank Industrial Estate, Glasgow, G46 8JR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@rawlplug.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Rawlplug Ltd |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Kwidzynska 6, 51-416 Wroclaw, Poland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@rawlplug.co.uk |