Rapid R1600 1600W Electric Heat Gun 240V (841RT)
For light DIY and home jobs, such as defrosting freezers, removing adhesives and more. Features temperature range of 400 - 550°C, overheating protection and a stable workbench position for hands-free use.
- 1600W
- Variable Heat Settings
- 1 Air Flow Setting
- Airflow: 300 Ltr/min
View all: Rapid Glue & Heat Guns
For light DIY and home jobs, such as defrosting freezers, removing adhesives and more. Features temperature range of 400 - 550°C, overheating protection and a stable workbench position for hands-free use.
- 1600W
- Variable Heat Settings
- 1 Air Flow Setting
- Airflow: 300 Ltr/min
View all: Rapid Glue & Heat Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Airflow Speed | 300 Ltr/min |
| Brand | Rapid |
| Cable Length | 2 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Corded Tool Weight | 0.98 kg |
| Gun Type | Heat Gun |
| Heat Setting Temperatures | 400-550 °C |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | R1600 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 1600 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Heat Gun |
| z1 - UK Manufacturer Name | ACCO UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Millennium House, 65 Walton Street, Aylesbury, Bucks, HP21 7QG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | robert.hinkson@acco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | ISABERG RAPID |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | BOX 115, HESTRA, 335 03, Sweden |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | bertrand.pierre@acco.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode