Rapid EG320 Electric Glue Gun 240V (658RT)
Versatile, lightweight glue gun with an ergonomic 4-finger handle. Ideal for use on a range of materials like PVC, electronics, electrics, furniture and wood. Works with both EVA and polyamide glue and is compatible with 12mm glue sticks. Supplied with a fixed and mobile stand.
- 120W
- 4 minutes Heating Time
View all: Rapid Glue & Heat Guns
Versatile, lightweight glue gun with an ergonomic 4-finger handle. Ideal for use on a range of materials like PVC, electronics, electrics, furniture and wood. Works with both EVA and polyamide glue and is compatible with 12mm glue sticks. Supplied with a fixed and mobile stand.
- 120W
- 4 minutes Heating Time
View all: Rapid Glue & Heat Guns
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Rapid |
| Cable Length | 1.75 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Corded Tool Weight | 0.9 kg |
| Glue Stick Diameter Required | 12 mm |
| Gluing Capacity | 16.6 g/min |
| Gun Type | Glue Gun |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | EG320 |
| Operating Temperature | 195 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 120 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Glue Gun |
| z1 - UK Manufacturer Name | ACCO UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Millennium House, 65 Walton Street, Aylesbury, Bucks, HP21 7QG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | robert.hinkson@acco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | ISABERG RAPID |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | BOX 115, HESTRA, 335 03, Sweden |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | bertrand.pierre@acco.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode