Ragni Rendering Scraper 6¼" (150mm) (165PT)
Strong but lightweight plastic handle. Galvanised spike plate with twisted teeth, used for keying and scraping rendered surfaces.
- Galvanised Steel Head
- Plastic Handle
- 9mm Tines
View all: Ragni Plastering Trowels
Strong but lightweight plastic handle. Galvanised spike plate with twisted teeth, used for keying and scraping rendered surfaces.
- Galvanised Steel Head
- Plastic Handle
- 9mm Tines
View all: Ragni Plastering Trowels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Ragni |
| Head Width (Metric) | 150 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Rendering Scraper |
| Tine Gap Width | 15 mm |
| Tine Length | 9 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Tools of the Trade Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Hazledine House, Saxon Business Park, Hanbury Road, Bromsgrove, Worcestershire, B60 4AD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@tools-trade.net |
| z4 - EU Manufacturer Name | NWS Germany Produktion |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, 42719 Solingen, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | export@nws-tools.de |