Racan Rodent Beta Rat Bait Station (402JP)
Robust and fully secured bait station for internal and external use. Manufactured to work in all environments to protect non-targets from rodenticide baits. Available with bait tray, securing rod and back plate. Protects non-target species from access to Rodenticides. Use with Sapphire Grain Rat and Mouse Killer. All rodenticides should be used with a bait station.
- For use Against Rodents
- Plastic Construction
- For Indoor & Outdoor Use
- Can be Used with Rodent Snap Traps
- Baiting Rods to Hold Blocks & Paste Sachets
- 1 x Bait Tray
- Lockable & Secure Wall Fixing Plate
View all: Racan Rat & Mouse Traps
Robust and fully secured bait station for internal and external use. Manufactured to work in all environments to protect non-targets from rodenticide baits. Available with bait tray, securing rod and back plate. Protects non-target species from access to Rodenticides. Use with Sapphire Grain Rat and Mouse Killer. All rodenticides should be used with a bait station.
- For use Against Rodents
- Plastic Construction
- For Indoor & Outdoor Use
- Can be Used with Rodent Snap Traps
- Baiting Rods to Hold Blocks & Paste Sachets
- 1 x Bait Tray
- Lockable & Secure Wall Fixing Plate
View all: Racan Rat & Mouse Traps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Racan |
| Construction Material (Cleaning) | Plastic |
| Construction Material (Safety) | Plastic |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 1 |
| Pest Control Method | Mechanical |
| Pest Control Type | Lethal |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 230 mm |
| Product Height | 90 mm |
| Product Type | Beta Rat Bait Station |
| Product Width | 190 mm |
| Suitable Pests | Rodent |
| Supplied With Bait | Bait Not Included |