Prysmian 6242Y Grey 10mm² Twin & Earth Cable 10m Coil (69495)
Prysmian 6242Y 10mm² twin and earth cable featuring brown and blue copper cores with a bare earth conductor, enclosed in a tough grey PVC sheath that’s easy to strip for quick, clean terminations. Manufactured in the UK .
- Grey PVC Sheathed Cable
- Brown & Blue Cores with Bare Earth
- 7 Strands Per Core
- Easy-Strip Sheath
- Manufactured in the UK
View all: Prysmian Cable
Prysmian 6242Y 10mm² twin and earth cable featuring brown and blue copper cores with a bare earth conductor, enclosed in a tough grey PVC sheath that’s easy to strip for quick, clean terminations. Manufactured in the UK .
- Grey PVC Sheathed Cable
- Brown & Blue Cores with Bare Earth
- 7 Strands Per Core
- Easy-Strip Sheath
- Manufactured in the UK
View all: Prysmian Cable
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Prysmian |
| Cable Code | 6242Y |
| Cable End Type | Bare |
| Cable Length | 10 m |
| Cable Product Type | Twin & Earth |
| Cable Profile | Flat |
| Cable Voltage Rating | 300/500 V |
| Coil or Drum | Coil |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Conductor Area | 10 mm² |
| External Diameter | 16.8 mm |
| Green star | Made from responsibly sourced materials |
| Green star Claim | This product's copper is certified by a third party. Information about the third party can be found on the product packaging. |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Minimum Operating Temperature | -15 °C |
| Model No | 20147039 |
| No. of Cable Cores | 2-Core |
| No. of Strands Per Core | 7 Strands Per Core |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Grey |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | PVC Flat Wiring Cable |
| Sheath Colour | Grey |
| z1 - UK Manufacturer Name | Prysmian Cables & Systems Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Chickenhall Lane, Eastleigh, Hampshire, SO50 6YU |