Philips Sparkle Adjustable Head LED Downlight White 5.5W 350lm (777JC)
The Philips Sparkle adjustable head LED downlight in white offers efficient and versatile indoor lighting solutions. This 5.5W units delivers 350 lumens of warm white light at 2700K, suitable for both domestic and commercial installations like living rooms or offices. The dimmable function allows for precise light control, creating various ambiances, while the adjustable head enables directional lighting to highlight specific features. Includes fittings for straightforward installation into a 70mm cut-out. Integrated LED technology ensures a long 20,000-hour life.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White - 2700K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 20,000 Hours Life
- 36° Beam Angle
- 70mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Suitable for Domestic & Commercial Use
- Bright & Focused Beam
View all: Philips Downlights
Sorry, this item is currently out of stock
The Philips Sparkle adjustable head LED downlight in white offers efficient and versatile indoor lighting solutions. This 5.5W units delivers 350 lumens of warm white light at 2700K, suitable for both domestic and commercial installations like living rooms or offices. The dimmable function allows for precise light control, creating various ambiances, while the adjustable head enables directional lighting to highlight specific features. Includes fittings for straightforward installation into a 70mm cut-out. Integrated LED technology ensures a long 20,000-hour life.
- IP20: For Indoor Use
- Warm White - 2700K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 20,000 Hours Life
- 36° Beam Angle
- 70mm Cut-Out
- 1 Year Guarantee
- Suitable for Domestic & Commercial Use
- Bright & Focused Beam
View all: Philips Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Head |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Beam Angle | 36 ° |
| Bezel Colour | White |
| Body Material | Bi-Material Body |
| Brand | Philips |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Warm White |
| Colour Temperature Value | 2700 K |
| Cut-Out Diameter | 70 mm |
| Cut-Out Size Band | 61-80mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fire Rated (Yes/No) | Non Fire Rated |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 20,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 350 lm |
| Lm Band | 201-400 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Sparkle |
| Model No | 929002374220 |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5.5 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 85 mm |
| Product Diameter | 85 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 0.5 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode