Philips ProjectLine Square 595mm x 595mm LED Panel Ceiling Light White 36W 3200lm (218JC)
The Philips ProjectLine square LED panel light offers efficient and reliable illumination for various indoor environments. This 595mm x 595mm integrated LED ceiling panel is suitable for offices, workshops, and commercial spaces, providing bright and consistent cool white 4000K light. Delivering 3200 lumens with a 36W power consumption, it ensures a long 35,000-hour lifespan, reducing maintenance needs. The robust white steel frame and thermoplastic diffuser contribute to its durability and even light distribution.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White (Neutral White)
- 3200lm
- Bi-Material Body
- White Steel Frame
- Thermoplastic Diffuser
- Up to 35,000 Hours Life
- Non-Dimmable
- 1 Year Guarantee
- Easy Ceiling-Mounted Installation
View all: Philips LED Panel Lights
The Philips ProjectLine square LED panel light offers efficient and reliable illumination for various indoor environments. This 595mm x 595mm integrated LED ceiling panel is suitable for offices, workshops, and commercial spaces, providing bright and consistent cool white 4000K light. Delivering 3200 lumens with a 36W power consumption, it ensures a long 35,000-hour lifespan, reducing maintenance needs. The robust white steel frame and thermoplastic diffuser contribute to its durability and even light distribution.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White (Neutral White)
- 3200lm
- Bi-Material Body
- White Steel Frame
- Thermoplastic Diffuser
- Up to 35,000 Hours Life
- Non-Dimmable
- 1 Year Guarantee
- Easy Ceiling-Mounted Installation
View all: Philips LED Panel Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Bi-Material Body |
| Brand | Philips |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White (Neutral White) |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Frame Colour | White |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Lens/Diffuser Material | Thermoplastic Diffuser |
| Life Length | 35,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 3200 lm |
| Lm Band | 3001-5000 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | ProjectLine |
| Model No | 911401864884 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 36 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.5 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Length | 595 mm |
| Product Type | Panel Ceiling Light |
| Product Width | 595 mm |
| Shape | Square |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 22 |
| kWh Per 1000hr Life | 0.5 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode