Philips Hue Daylo Outdoor LED Wall Light Black 15W 1060lm (200RK)
The Philips Hue Daylo Outdoor LED Wall Light delivers 1060 lumens of soft, diffused light with 16 million colour options. Light emits both outward illumination and a subtle backlight effect. Compatible with Bluetooth and Zigbee, it offers smart dimming via app without the need for a hub. Suitable for professional use in gardens, patios, and building exteriors and combines style with long-lasting LED efficiency.
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- RGB & White
- Contemporary Design
- 1060lm
- Bi-Material Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Smart Hub Required
View all: Philips Hue Outdoor Wall Lights
The Philips Hue Daylo Outdoor LED Wall Light delivers 1060 lumens of soft, diffused light with 16 million colour options. Light emits both outward illumination and a subtle backlight effect. Compatible with Bluetooth and Zigbee, it offers smart dimming via app without the need for a hub. Suitable for professional use in gardens, patios, and building exteriors and combines style with long-lasting LED efficiency.
- Works with - Matter - Amazon Alexa - Apple HomeKit - Google Home - iOS App - Android App
- RGB & White
- Contemporary Design
- 1060lm
- Bi-Material Body
- Plastic Diffuser
- Up to 25,000 Hours Life
- Smart Hub Required
View all: Philips Hue Outdoor Wall Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Bi-Material Body |
| Brand | Philips Hue |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Colour-Changing |
| Colour Temperature Value | 2000-6500 K |
| Dimmable | Dimmable Via App |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Brackets & Fixings Supplied |
| Frequency Band (Smart) | 2.4 GHz |
| IP Rating | IP44 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Initial Connection Network | Zigbee |
| Internet Connection Required | Local Control with Cloud Control Features (Internet Connection Required) |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Diffuser |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Light Colour | RGB & White |
| Lm | 1060 lm |
| Lm Band | 1001-1500 |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Daylo |
| Network Standards (Full) | Zigbee |
| No. of Bands | Not Applicable |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 15 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 7.6 cm |
| Product Height | 22 cm |
| Product Type | Wall Light |
| Product Width | 22 cm |
| Protection Class | Class I |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Smart |
| Smart Hub Requirement | Smart Hub Required |
| Transformer | Transformer Not Required |
| Wireless Range Restrictions | Electronic interference from appliances or physical obstruction, such as brick walls, metal frames and floors, can reduce the wireless range. A signal weakens every time it encounters an obstruction. |
| Works with Amazon Alexa | Works with Amazon Alexa |
| Works with Android App | Works with Android App |
| Works with Apple HomeKit | Works with Apple HomeKit |
| Works with Google Home | Works with Google Home |
| Works with Home Assistant | Does Not Work with Home Assistant |
| Works with Homey | Does Not Work with Homey |
| Works with Hubitat | Does Not Work with Hubitat |
| Works with Matter | Works with Matter |
| Works with Myko | Does Not Work with Myko |
| Works with Samsung SmartThings | Works with Samsung SmartThings |
| Works with iOS App | Works with iOS App |
| kWh Per 1000hr Life | 15 kWh/1000h |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode